אסואן מצרים – סקירה כללית

14.07.2019 | מערכת בריזה

הדרומית מבין עריה של מצרים ובירת חבל אסואן היתה בעבר "שער לאפריקה" וכיום היא עיר תיירותית מלהיבה שופעת אטרקציות. אסואן השוכנת על גדות הנילוס נחשבת לאחת הערים היבשות בעולם המאופיינת בצמחייה טרופית עשירה ובמגוון אוצרות היסטוריים פוטוגניים. טיול למצרים לא שלם בלי ביקור באסואן וסביבתה.

בחזרה לעבר נבחרת המונומנטים של אסואן כוללת היכלי פאר עתיקים ועוצמתיים, ביניהם המקדש הקדוש של איזיס המצטיין בסימטריה מיוחדת. הוא שימש בעבר כמרכז פולחן והינו חלק מקומפלקס הכולל מבנים שונים מהתקופה הרומנית והביזנטית. מתחם אבו סימפל הוא פלא החצוב בסלע וכולל מקדש גדול ומקדש קטן שנוצרו בתקופות שלטונו של רעמסס השני. את חזית המקדש מקשטים 4 פסלים עצומים של רעמסס בגובה של יותר מ-20 מטרים והוא הוזז ממקומו בעת הצפת הנילוס.

אטרקציות והיסטוריה באסואן

כמו כן, יש באסואן את מצבת האובסליק הלא גמור, שהוא מונומנט ענקי באורך 41 מטרים ובעבר שקל 1,168 טון והיה האובסליק החצוב הגדול ביותר. אל תפספסו גם את מנזר סנט סימאון הטובל בדיונות החול והוא אחד המנזרים הקופטיים המרשימים במצרים כולה. בנוסף יש בעיר את המאוזוליאום של אגא חאן שנחשב לאתר תיירותי נוסף.

מההיבט המודרני מחכה לכם בעיר הסכר הגבוה של אסואן שנחשב פרויקט הנדסי שנוי במחלוקת – מצד אחד, הוא מאפשר חשמל הוגדלת כמות הקרקע לעיבוד ומצד שני, פגע בשדות החקלאים ובנילוס. הסכר משמש לאגירת מי הנהר – אורכו של הסכר הגבוה הוא 3,600 מטרים ורוחבו 980 מטרים. באתר גם אגם נאצר שהוא מאגר באורך של 500 ק"מ וברוחב של 10 ק"מ.

טיולים לאיים ושווקים תוססים באסואן פועלים מספר מוזיאונים מעניינים: אחד הבולטים בינם הוא מוזיאון נובי המתעד את התרבות נוביה העתיקה והמבנה הארכיטקטוני המעניין שלו זכה בפרס ארכיטקטורה נחשב. הוא כולל שלל פסלים ויצירות עתיקות ועטוף בגנים מטופחים. מוזיאון מסקרן נוסף הוא מוזיאון הנילוס הסוקר את ההיסטוריה וההתפתחות של הנילוס.

ירוק וגנים באסואן

הראייה הירוקה של העיר היא הגנים הבוטניים הכוללים למעלה מ-25 סוגים שונים של עצי דקל. מומלץ להגיע לגן הבוטני היפהפה בסיור פלוקה ששטה בנהר או לשכור לשם סירת מנוע. הגן הבוטני שוכן באי קיטצ'ר – נווה מדבר משגע.

הלב הפועם של אסואן הוא אזור השוק התוסס בו שלל תבלינים ובשמים, גלביות וכלי כסף ואפשר לטעום משקאות ולשוחח עם המקומיים. באסואן שווקים נוספים כשהמפתיע מבינם הוא ללא ספק שוק הגמלים שמוקדש כולו למסחר של גמלים.

מהעיר נהוג לצאת לסיור במקדש המצרי – קלבשה – המקדש השמור ביותר מבין המקדשים באזור וכן במעבורת לאי אלפנטין הנחשב לאי הגדול ביותר באזור הנילוס ליד אסואן ובו כפרים מסורתיים וסלעים דמוי פילים. זו ההזדמנות האולטימטיבית לשוט בכלי השייט המסורתי – פלוקות, סירות מפרש מסורתיות ולחוות מהיופי של אסואן.