מדבר סהרה – מרוקו, מסע אל המדבר הגדול בעולם

24.02.2020 | מערכת בריזה

תעצמו עיניים לרגע, קחו נשימה עמוקה ותדמיינו מדבר עצום, ים של דיונות זהובות, מרחב אינסופי של מדבר, מקום שבו קו האופק מתעתע. מדבר סהרה, המדבר הגדול והחם ביותר בתבל ,המזכיר אוקיינוס של מדבר, המכונה גם "ים מדברי", ממחיש לנו את הטבע בשיא תפארתו, מחזה מרהיב ועוצר נשימה.

"אלצחראא אלכברא"– המדבר הגדול סהרה

פירוש השם "סהרה" בערבית הינו "מדבר" מכאן נקבע שמו כמדבר סהרה. בערבית נקרא המדבר "אלצחראא אלכברא" שפירושו המדבר הגדול. סהרה,מדבר מדהים ביופיו ועצום בגודלו, משתרע על פני שטח של כ- 9.4 מיליון קמ"ר, המתפרשים על פני יותר מעשר מדינות בצפון אפריקה כגון: מצרים, סודן, לוב, צ'אד, ניגריה, אלג'יר, מאלי, מרוקו, תוניס ועוד. המדבר החולי כולל דיונות שמגיעות לגובה 180 מטרים. במדבר סהרה חיים מיליוני תושבים וגם תוכלו לראות בהחיות מדבריות. תושבי סהרה מתגוררים בנאות המדבר ורובם מתפרנסים מחקלאות וסחר חליפין.

מדבר סהרה, המדבר החם בעולם, נמצא תחת רמה ברומטית קבועה אשר אינה מאפשרת גשם, כאשר יש גשם החום מאדה אותו מיד. בסהרה נמדדו הטמפרטורות הגבוהות בעולם, שהגיעו עד טמפרטורות קיצוניות של 50 מעלות צלזיוס בקיץ. על כן, לאור החום הקיצוני אין סיכוי לקיומו של מאגר מים. ואם אתם מדמיינים את סהרה כמדבר חולי ושטוח, טעות בידיכם. המדבר הגדול בעולם, טומן בחובו רכסי הרים וולקניים שנחשבים מהעתיקים ביותר על פני כדור הארץ. כמו כן, בשולי המדבר קיים מגוון צמחייה גדול – יחסית למדבר, אך הצמחייה קיימת רק בערוצי הנחלים ובנאות המדבר, כשמעמיקים בתוך המדבר הצמחייה הופכת דלילה.

מה עושים במדבר סהרה?

במדבר סהרה תוכלו לדהור עם הג'יפים בין דיונות החול מהגדולות והיפות בעולם. טיול ג'יפים יחשוף בפניכם מדבר מסעיר חושים, תפגשו תושבים חייכניים ונחמדים שתמיד מברכים לשלום בדרכים. כמו כן תפגשו את ה"ברברים", החיים בבתי חמר בכפרים קסומים, ויוצאים בהמוניהם לשבילי הכפר לקדם פני כל אורח.

אחת החוויות המרגשות במדבר סהרה היא לינה במחנה אוהלים ברברי מפואר,השוכן בלב הדיונות הגבוהות ביותר במרוקו, שם תהנו מארוחה ברברית סביב המדורה תחת כיפת השמיים, מצפה כוכבים מרהיב כמו שרק המדבר יודע להציע, וטיפוס על הדיונה הגדולה, בטרם שהשחר יפציע, יבטיח לכם זריחה מדברית עוצרת נשימה. תוכלו לנסוע נסיעת שטח מרגשת במלחת איריקיבה הנוף פתוח מאופק לאופק.

בנוסף, במדבר סהרה תוכלו לפגוש פנים מול פנים את שבט הטואטרגים, אנשי המדבר הכחולים, המעטרים את ראשיהם בשאש כחולו מאפרים את פניהם ב"כוחול" ואבקות אדמדמות, החוצים את מדבר סהרה רכובים על ספינות מדבר (גמלים). כמו כן, תוכלו ללמוד ולגלות חלק מסודות ההישרדות שלהם. מדבר סהרה, יפגיש אתכם ללא ספק עם שפע של תופעות טבע, גיאולוגיה, חיות מדבר נדירות ופלא טבע מדברי במלוא הדרו.