מדינת אוריסה (לאחרונה שונה שמה לאודישה) שוכנת במזרח הודו לחופו של מפרץ בנגל (42 מיליון תושבים). אודישה רחוקה ממוקדי התיירות והכלכלה  בהודו ונדמה שהיא שוכנת באזור שכוח אל, אם כי לא שכוח אלים.. מרבית התושבים עוסקים בחקלאות ובדייג וחיים בצניעות מופלגת בכפרים קטנים. אודישה היא אחת המדינות האחרונות בהודו, בהן חיים בני שבטים שזיקתם לציביליזציה המודרנית קלושה למדי. לכל שבט מסורת רבת פנים משלו, והמפגש עם בני השבטים מרתק.

ביקור אצל בני השבטים יהווה מרכיב חשוב בחלקו התרבותי של הטיול. חלק זה יכלול, בין היתר, גם ביקור באתרים הינדואיים מופלאים בעיר הבירה של אודישה, במקדש השמש בקונרק ובאתריה של העיר המהממת קולקטה. חלק ניכר מהטיול יוקדש למפגש עם הטבע באזור, והוא יכלול ביקור באגם צ'ילקה שהוא לגונה מלוחה, בו נחזה בציפורים רבות הבאות לכאן בעונות הנדידה. נבקר בפארק הלאומי סונדרבאנס הממוקם בצד הדרומי של מערב בנגל. הפארק נמצא על דלתת מספר נהרות, ביניהם נהר הברמפוטרה (מהגדולים בנהרות דרום מזרח אסיה) והגנגס. הפארק מהווה את ביתם של הטיגריסים הבנגליים המלכותיים, ובו מגוון עצום של חי וצומח (יער מנגרובים  מהגדולים בעולם). הפארק הוא אתר מורשת עולמית של אונסקו. מרבית הסיור יהיה בשייט.

מדינת אוריסה (לאחרונה שונה שמה לאודישה) שוכנת במזרח הודו לחופו של מפרץ בנגל (42 מיליון תושבים). אודישה רחוקה ממוקדי התיירות והכלכלה  בהודו ונדמה שהיא שוכנת באזור שכוח אל, אם כי לא שכוח אלים.. מרבית התושבים עוסקים בחקלאות ובדייג וחיים בצניעות מופלגת בכפרים קטנים. אודישה היא אחת המדינות האחרונות בהודו, בהן חיים בני שבטים שזיקתם לציביליזציה המודרנית קלושה למדי. לכל שבט מסורת רבת פנים משלו, והמפגש עם בני השבטים מרתק.
ביקור אצל בני השבטים יהווה מרכיב חשוב בחלקו התרבותי של הטיול. חלק זה יכלול, בין היתר, גם ביקור באתרים הינדואיים מופלאים בעיר הבירה של אודישה, במקדש השמש בקונרק ובאתריה של העיר המהממת קולקטה.

חלק ניכר מהטיול יוקדש למפגש עם הטבע באזור, והוא יכלול ביקור באגם צ'ילקה שהוא לגונה מלוחה, בו נחזה בציפורים רבות הבאות לכאן בעונות הנדידה. נבקר בפארק הלאומי סונדרבאנס הממוקם בצד הדרומי של מערב בנגל. הפארק נמצא על דלתת מספר נהרות, ביניהם נהר הברמפוטרה (מהגדולים בנהרות דרום מזרח אסיה) והגנגס. הפארק מהווה את ביתם של הטיגריסים הבנגליים המלכותיים, ובו מגוון עצום של חי וצומח (יער מנגרובים  מהגדולים בעולם). הפארק הוא אתר מורשת עולמית של אונסקו. מרבית הסיור יהיה בשייט.

הטיול מבוצע בשותפות עם "מעוף הציפור" בבעלות אילן ציפורה.

מסלול הטיול

מסלול הטיול

יום 1 ת"א - קולקטה

בשעות הערב נטוס לקולקטה דרך דובאי.

יום 2 קולקטה-בהובנשוואר (Bhubaneswar)

בשעות הבוקר ננחת בקולקטה בירת מדינת מערב בנגל. אחרי ביקורת דרכונים נמשיך בטיסת פנים קצרה לבירת אודישה, בהובנשוואר. לפי שעת ההגעה נסייר בעיר ובאתריה החשובים. לינה: בהובנשוואר (לילה אחד).

זקן הודי
טאג' מהאל
יום 3 קונרק (Kunark), פורי (Puri)

לאחר ארוחת הבוקר ניסע לפורי. בדרך נבקר בפגודת השלום של דאולי לציון מלחמת קלינגה (התרחשה במאה ה-3 לפנה"ס), נעבור בכפר פיפלי המפורסם בעולם באומנות האפליקציות והטלאים (רקמה מיוחדת ותפירות של פיסות בד קטנות עם תיאורים של פרחים). גולת הכותרת של היום תהיה ביקור במקדש השמש בקונרק, אתר מורשת עולמית. מקדש השמש המונומנטלי, שנבנה במאה ה- 13,  הוא ללא ספק אחד מאתרי החובה של מזרח הודו. מבנה המקדש קרס אל תוך חול הים עליו הוא בנוי ונותרו במקום רק חורבות, עדיין מרשימות. המקדש נבנה במקורו בצורת מרכבה והוקדש לאל השמש סוּרְיָה, שבאותה תקופה נחשב לאחד האלים החשובים בממלכה. העיצוב הארכיטקטוני המופלא, הפיסול והגילוף באבן הפכו את המקדש ליצירה נהדרת שאף הוגדרה על-ידי המשורר ההודי טאגור" פואטיקה של האבן”. מבין שפע הפסלים בולטים גלגלי האבן המייצגים את מחזור הזמן ונחשבים לסמל של מקדש השמש. גלגל כזה מופיע גם במרכזו של דגל הודו. בסוף היום נגיע לעיר פורי. לינה: פורי (לילה אחד).

יום 4 פורי - אגם צ'יליקה(Chilika Lake) - גופלפור (Gupalpur)

פורי נחשבת ליעד התיירותי והמוכר ביותר של מדינת אודישה. מלבד היותה מוקד עליה לרגל עבור צליינים הינדים, הנוהרים אל מקדש ג’גנא,(Jagannath)  נהנית העיר מרצועת חוף רחבה הצופה מזרחה ומעניקה לשוהים בה מראות זריחה מרהיבים. נמשיך לכיוון אגם צ'יליקה. בדרך נבקר ברגוראג'פור, כפר אומנים קטן מוקף בעצי קוקוס, מנגו, דקלים וצמחיה טרופית עשירה. זה הכפר היחיד בהודו שמוכר כאתר מורשת עולמית.  תושביו עוסקים בסוגים שונים של מלאכת יד. בשעות אחה"צ המוקדמות נגיע לאגם צ'יליקה, לגונת המים המליחים הגדולה באסיה. בחורף ניתן לחזות בעופות הנודדים הרבים שבאים מרחבי אסיה הקרה למנוחה באזור זה. נשוט בלגונה  ונחזה בחלק מהציפורים הללו. לינה: גופלפור (לילה אחד).

יום 5 ראיאגדה (Rayagada)

היום ניסע לראיאגדה, נקודת הכניסה שלנו לביקור אצל השבטים במדינת אודישה. בדרך נבקר באחד מכפרי הדייגים, במעיינות החמים המפורסמים,  טפטאפאני, הנמצאים באזור מיוער, ונחשבים לבעלי סגולה בריפוי (בעיקר לנשים עקרות). נמשיך לכפר האורגים המפורסם בסארי שלו, פאדמאנאופור. זהו כפר שעבר תהליך שיקום של כל התשתיות כדי לאפשר לתושבים לשמר את שיטות האריגה המסורתיות, עבודת יד ללא חומרים סינטטיים. לקראת ערב נגיע לראיגדה. לינה: ראינדה (2 לילות).

שקיעה בהודו
באדה באג הודו
יום 6 ראיאגדה - דוקום - ראיאגדה

ניסע לכיוון דוקום (Dukum),  לשוק השבועי של שבט קלהנדי (קונדה) הנערך רק בימי שלישי בשבוע. בני השבט, החיים באזור הגבעות, עוסקים בצייד, ליקוט וחקלאות וידועים בגבורתם, בהקרבת קורבן אדם וגם בשירה ובריקודים. השוק יאפשר לנו הכרות עם האנשים ותוצרתם, כמו גם מפגש עם שבטים אחרים. אחרי הביקור בשוק נבקר באזור הכפרים ונראה מקרוב את צורת החיים שלהם.   

יום 7 ראיאגדה - גייפורה (Jeypore)

היום נבקר בשוק השבועי של יום רביעי של השבט הפרימיטיבי דונגריה קונדה (בעבר היו ידועים בהקרבת בני אדם כקורבנות). בני השבט חיים באזור של גבעות מיוערות, עשיר בקניונים ובמפלי מים. ההערצה לאלים, לגבעות ולנחלים משתלבת היטב באורח חייהם. הם עונדים תכשיטים מיוחדים, טבעות באוזניים ובאף (נשים וגברים), בעלי קעקועים מיוחדים על גופם. לנשים תסרוקות מיוחדות. נבקר בשוק  ונכיר את בני השבט מקרוב גם באחד הכפרים ובטבע סביב. לינה: גייפורה (2 לילות).

יום 8 גייפורה וסביבתה

היום נבקר בשוק שנחשב לצבעוני ביותר בין כל השווקים באודישה.  השוק מתקיים בימי חמישי ומשותף למספר שבטים. יש ענין מיוחד באינטראקציה בין השבטים.  נבקר בכפרים שלהם ונעשה מסלולי הליכה קצרים  בין הכפרים. נשות השבט הגדול, בונדה, בולטות בענידת שרשרות גדולות על הצוואר וחרוזים על פלג גופן העליון.

יום 9 גייפורה-ווישקהפטנם (Vishakhapatnam)

בשעות הבוקר ניסע לכיוון תחנתנו האחרונה בחלקו הזה של הטיול – לעיר ,ווישקפטנם, הנמצאת במדינה השכנה אנדריאה פרדש. נבקר בשוק הגדול ביותר של השבטים, שיהווה סיום למפג/שים עם השבטים השונים. נראה את תהליך ייצור האלכוהול במקדש שיווה המפורסם של העיר. לינה: ווישקהפטנם (לילה אחד).

נהר בהודו
עיר בהודו
ימים 10-12 קולקטה-סונדרבאנס (Sundarbans) -קולקטה

בשעות הבוקר נטוס לקולקטה ומשם נמשיך בנסיעה לפארק הלאומי סונדרבאנס, הנמצא בדלתת הנהרות מהגדולים בדרום מזרח אסיה הברתמפוטרה והגנגס. זו דלתת הנהרות הגדולה בעולם (40000 קמ"ר), משותפת למספר נהרות, חלקה בהודו וחלקה בבנגלדש.  זו מערכת  אקולוגית עשירה במגוון ביולוגי נרחב, הן בצומח והן בחי. בין היתר, מדובר ביער המנגרובים המגוון והגדול בעולם, מגוון זוחלים, כולל נחשי הקוברה והפיתון, וכן קופים, תנינים, ועושר של בעלי כנף ושוכני מים. גולת הכותרת, אולי, הוא הטיגריס הבנגלי המלכותי. הפארק מהווה מערכת "רשתות" מורכבת של רצועות יבשה בין נחלים ויובלים, כולל איים. הפארק הוכר ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמית. נסייר בפארק זה ביומיים הבאים בעיקר בשייט. נהנה מהכרות עם הסביבה הדינמית, מגילוי המתרחש באזור מיוחד זה, מהמפגש עם בעלי החיים, כששירת המוני הציפורים מלווה אותנו.. חויה מיוחדת.
לינה: בשמורה (2 לילות). ביום ה-12 אחה"צ נחזור לקולקטה.

יום 13 קולקטה

כַּלְכּוּתָה (או כַּלְכָּתָה כפי שכינואותה מייסדיה הבריטים) שבה לאחרונה להיקרא קוֹלְקָטָה באופן רשמי. זהו שמה של העיר בשפת המקום, השפה הבנגלית. העיר היא בירתה של מדינת בנגל המערבית ונחשבת לעיר המאוכלסת ביותר בתת-היבשת ההודית (מעל 12 מיליון תושבים). כלכותה נחשבת לאחת מארבע הערים המרכזיות של הודו (עם דלהימומביי ומדרס).כַּלְכּוּתָה, הידועה גם בכינויה “עיר האושר” – City of Joy -היא עיר מבלבלת ומסחררת, מלאת חיים, נעדרת חמלה, עיר ללא מנוחה, שרחובותיה עמוסים. 
העיר נחשבת לבית רוחני לרבים מהמשכילים ההודים. האוניברסיטה המקומית, המכללות, מרכזי התרבות והמוזיאונים אכן מבטאים את הדימוי האינטלקטואלי שדבק בעיר.  בעיר מספר מקדשים ומוקדי דת, אך האתר האחד שהוא בעל משמעות הינו המקדש ההינדי לכבודה של האלה הפופולרית קאלי – Kalighat. לכלכותה גם בית-כנסת צנוע בשם “מגן דוד”.
ראבינדיראת טאגור, בן כַּלְכּוּתָה, שעל-שמו גם רחוב ברמת-אביב, נחשב למשורר המודרני החשוב ביותר בהודו, שאף זכה בפרס נובל לספרות, והוא דמות נערצת על דורות של קוראים. דמות נוספת המזוהה עם העיר היא דמותה מעוררת ההשראה של אמא-תרזה. גם היא כלת פרס נובל. הנזירה המפורסמת, שנולדה במקדוניה, ביססה בכלכותה פעילות צדקה ענפה, אשר הזינה במהלך השנים רבבות חלכאים ונדכאים וגם סיפקה חינוך ומלבוש נאות לילדים עזובים. אמא תרזה הובילה מאבק נחוש נגד זילות חייהם של עניי הארץ ושל בני הקסטות הנמוכות וזכתה בשל פועלה להכרה בינלאומית.  הספר הנפלא City of Joy שנכתב על ידי דומיניק לפייר מומלץ לקריאה, לפני ובעת השהות בכַּלְכּוּתָה. אין כמוהו לתאר את נפתלותה הנפלאה ועליבותה המורכבת של העיר. נקדיש את היום לסיור בעיר מופלאה זו שהיא תמציתה של הודו כולה. לינה: קולקטה (לילה אחד).

יום 14 קולקטה - ת"א

בשעות הבוקר נטוס לדובאי ומשם בטיסת המשך לת"א אליה נגיע בשעות הצהרים המאוחרות.

זקן הודי
בית מקומי - הודו
תאריכי יציאה ומחירים
תאריך יציאה תאריך חזרה מחיר לאדם בחדר זוגי תוספת ליחיד בחדר מדריך הערות
15/10/2024 28/02/2024 $3,660 $455 אילן ציפורה מינימום 11 משתתפים
תנאים כלליים
פרטי טיסות

הלוך:

 • 15.2: ת"א – דובאי (EK932) 18:25 – 23:25,
 • 16.2: דובאי – כלכתא (EK570) 02:00 – 07:40.

חזור:

 • כלכתא – דובאי (EK 571) 08:55 – 12:50,
 • דובאי – ת"א (EK 931) 14:50 – 16:25.
מחיר הטיול כולל (שירותי קרקע)
 • לינה בבתי מלון בדרגת תיירות טובה. לינה וארוחות בוקר.
 • בחלק מהמקומות באזור השבטים ושמורת סונדרבאנס – מלונות הטובים שבנמצא
 • ארוחות ערב
 • כניסה לכל האתרים המופיעים בתוכנית
 • מדריך ישראלי – אילן צפורה
 • אוטובוס תיירים צמוד לאורך כל הטיול
 • מדריך מקומי דובר אנגלית היכן שמחויב
 • שייט היכן שצריך
 • טיפים לנותני השירותים
מחיר שירותי הקרקע אינו כולל
 • ארוחות צהרים ושתייה בארוחות הכלולות
 • ביטוח רפואי ומטען
 • כל מה  שאינו מופיע במחיר כולל.
תשלומים

התשלומים יבוצעו בהעברה בנקאית לפי שער הדולר המחאות גבוה ביום התשלום.
עם ההרשמה ישולמו 550$ להבטחת המלונות. יגבה בתחילת אוקטובר.
שאר התשלומים יבוצעו בשלושה תשלומים החל מנובמבר.

דמי ביטול

בכל מקרה של ביטול רישום החל ממועד ההרשמה יגבו דמי ביטול של 185$ בנוסף לדמי הביטול הרשומים להלן.

דמי ביטול עבור הטיסות לפי מדיניות חברת התעופה:
 • עד סוף אוקטובר – אין דמי ביטול
 • נובמבר – עד סוף דצמבר – 35% מעלות הכרטיס
 • 1.1.24 – עד היציאה – דמי ביטול מלאים
דמי ביטול עבור שירותי הקרקע- נגזרים מדרישות הספקים בחו"ל:
 • עד 15.11.23 – אין דמי ביטול
 • 16.11 – 31.12 – 300$
 • 1.1.24 – 19.1 – 870$
 • 20.1 – מועד היציאה – דמי ביטול מלאים

לתשומת לבכם, דמי הביטול המופיעים מעלה הינם דמי הביטול הרשמיים של בתי המלון. יחד עם זאת, אנו נבחן כל מקרה לגופו ונעשה מצידנו מאמץ למזער את "הנזק" ככל שניתן.
ביטול בגין כח עליון: בריזה אינה אחראית לביטולים בגין רעש אדמה, מלחמה, מזג אויר, שביתות, מגפות וכל גורם שאין לחברה שליטה עליו.  לשם הבטחת ההוצאה הכספית יש ביטוח נסיעות.
עסקת מכר מרחוק: אין דין הביטולים בטיולי בריזה כדין "עסקת מכר מרחוק" המקנה למבוגרים מעל גיל 65 אפשרות ביטול בתשלום סמלי גם ברגע האחרון.

ביטוח נסיעות לחו"ל הוא גם ביטוח ביטול נסיעה מטעמי בריאות

מומלץ לרכוש ביטוח נוסעים לחו"ל ברגע שמחליטים לנסוע לטיול ולא לחכות עד "רגע לפני". אפשר לרכוש  ביטוח בריאות מכל סוכן ביטוח התקף מיום רכישת הפוליסה (אפילו חצי שנה לפני היציאה) ועד יום לפני תאריך היציאה לטיול. הביטוח מכסה גם ביטול בשל מקרה רפואי של בן משפחה מדרגה ראשונה. מחיר הביטוח מחושב בכל מקרה על פי מספר ימי הטיול בפועל ללא קשר ליום רכישת הביטוח מחברת הביטוח.
חברות בריזה וכן "טיולי מעוף הציפור" אינן סוכנויות ביטוח ובכל מקרה של תביעה יש לפנות ישירות אל חברת הביטוח לפי מספר הטלפון  המופיע בפוליסה שבידיכם.

מקומות ישיבה מוזמנים מראש ופיצול מהקבוצה

אפשרות לבחור מקומות ישיבה בטיסה תלויה בחברת התעופה וישנם מצבים שהיא כרוכה בתוספת תשלום. פיצול מטיסות הקבוצה, כרוך ברוב המקרים בתוספת תשלום (divide).

ציוות חדרים לטיול וחדר למטייל יחיד

למטיילים המגיעים ללא בני/ בנות זוג ומבקשים לשהות בחדר זוגי עם מטייל נוסף יינתן פרק זמן סביר למציאת בן/ בת זוג על ידי החברה, אבל זכותו של מטייל לקבוע כתנאי את יציאתו לטיול במציאת  "פרטנר" לחדר הזוגי. במידה ולא יימצא שותף/פה תהיה תוספת מחיר כמצוין בדפי הטיול.
לחדר ליחיד (סינגל) יש תמיד עלות נוספת וברוב בתי המלון החדר הזה גם קטן מחדר זוגי. אין לבריזה כל התחייבות לתת חדר למטייל יחיד שיהיה זהה לחדר זוגי.

חיסונים

על חברתנו חל איסור לתת כל יעוץ או הנחיות בנושא זה. אנא פנה ללשכות הבריאות המחוזיות באזור מגוריך – טלפון כלל ארצי:  *5400 . זו אחריות הנוסע לבצע חיסונים נדרשים.
חברת בריזה  אינה אחראית לשינויים בלוח הטיסות ותעדכן את מסלול הטיול בהתאם, ככל האפשר מראש.
למדריך הטיול שמורות הן הזכות והן החובה לערוך שינויים במסלול הטיול לפי הבנתו, ובלבד שהדבר ישרת את טובת הנוסעים ורווחתם.
הטיול מותנה במינימום משתתפים. במידה ותחליט חברתנו לבטל את הטיול בשל מיעוט נרשמים, יוחזר הכסף לנרשמים במלואו באופן בו הוא התקבל מלכתחילה. 

טיול נעים מצוות בריזה