מרוקו המרתקת

מרוקו המרתקת, ארץ של ניגודים אקלימיים, המערבית ביותר בצפון אפריקה שנקראת המגרבְּ, כלומר המערב. ארץ מלאת צבעים, שיצרה ויוצרת תרבות ים-תיכונית ליד תרבות שבטית בֶּרבֶּרית, מקדשת את האיסלאם וידעה יישוב יהודי גדול שברובו עזב אותה לטובת ישראל, צרפת, קנדה. בעלת נוף הררי מושלג של הרי האטלס, ומדברי לוהט על נאות המדבר שבו. במרוקו ערים גדולות ומפותחות וכפרים נידחים ועניים. אמנות ססגונית, אדריכלות מוסלמית ואירופית גם יחד. במרוקו רבעים עתיקים בערים מודרניות, שווקים של תוצרת חקלאית ויצירות של מלאכות שונות, גנים מפוארים וארמונות.
בטיול המאורגן למרוקו המרתקת ניכרת היטב מורשתם של היהודים שחיו בה שנים ודורות רבים, מאז שהגיעו מספרד עם הגירוש באמצע המאה ה-15.

הערות 

 • מחיר הטיול נקבע על פי התעריף הידוע בזמן שליחת ההצעה, במידה ויהיו שינויים בתעריפי הטיסות, מסי הנמל ומסים נוספים, אשרות או שרותי קרקע, יתווסף למחיר למשתתף בהתאמה.
 • סדר הימים והתוכנית יכולים להשתנות בהתאם לאילוצים בשטח ולהחלטת המדריך.
 • יש צורך באשרת כניסה למרוקו, לטופס ההרשמה לצרף צילום דרכון)כולל הארכה, במידת הצורך(
 • קיימת אפשרות להנפיק ביטוח בריאות במשרדנו שתקף ל-60 יום לפני מועד היציאה
 • חיסונים- לקבלת מידע בנושא חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות במקום המגורים.
 • לתשומת לבכם משנת 2000 חלה אזהרת מסע של משרד החוץ ומטה ללוחמה בטרור על מרוקו.

מסלול הטיול

יום 1 תל אביבמַרַכֶּש – שוק ג'מע אל פנא

טיסה למַרַכֶּש דרך אירופה. נסיעה באוטובוס שלנו אל המלון, התארגנות במלון. יציאה לכיכר השוק ג'מע אל פנא. מקום מלא חיים במיוחד בשעות  הערב. אחרי סיור בקסבה נצפה במופעים של משביעי נחשים בכיכר, בקופים המטיילים שם להנאתם. נתראה עם מגידי עתידות וקוסמים. להטוטנים יעשו את מעשיהם לנגד עינינו. הכיכר מלאה אנשים המתבוננים במעגלים סביב כל אחד ממופעי הרחוב האלה. מוכרי המטעמים המרוקאיים יקיפו אותנו, וריחות הממתקים והמאפים ימלאו את האוויר. נהיה גם בשוק הגדול, שם עוסקים בעלי המלאכה בעבודות נגרות, קדרות, נפחות, ריקועי נחושת, צורפות, בורסקאות, גילופי עץ והכנת תבלינים. ארוחת ערב ולינה במַרַכֶּש.

 

יום 2 אסווירה – סאפי

ניסע אל אַסְוִוירָה, שנקראה בעבר מוֹגָדוּר. היא עיר נמל לחופו של האוקיינוס האטלנטי. יש לה נמל דייגים ידוע, וישנה בה ה"מֶדינה", היא הרובע היהודי שהתגורר בו הרב חיים פינטו. על חומות העיר העתיקה ניצבים תותחים בשורה, להגנת העיר. מאסווירה ניסע אל סָאפִי, הצפונית ממנה. סאפי הייתה עיר נמל מאז ימי הביניים. ספינות רבות עוגנות בה ומפליגות ממנה, כשהן מובילות אליה סחורות יבוא ומסיעות ממנה סחורות יצוא. ארוחת ערב ולינה בסאפי.

יום 3 אל-גָ'דידָה – קזבלנקה – ראבט

נצא ברכב לאורך החוף האטלנטי אל אל-ג'דידה. העיר הזאת נבנתה במאה ה-16,ובנו אותה פורטוגזים. סגנון הבנייה שלה הוא אכן פורטוגזי, שלא כמו הסגנון המורי, הנראה לרוב במרוקו. פירוש השם אל-ג'דידה הוא החדשה. משם ניסע אל קזבלנקה. פירוש השם (בספרדית) הוא עיר לבנה. קזבלנקה היא עיר הבירה הכלכלית של מרוקו, על שפת האוקיינוס האטלנטי, עיר גדולה ומפותחת. נטייל בשכונת חובוס, נסור אל השוק, ננשום את האוויר והאווירה האפופים ריחות של תבלינים ומאכלים. העיר ידועה ברוח הקוסמופוליטית שלה, ונרגיש בכך כשנסייר בטיילת החדשה, וגם כשנראה את מסגד חסן השני המפואר, שנבנה על החוף בשנת 1993. מסגד חסן השני הוא הגדול ביותר ביבשת אפריקה. לאחר מכן ניסע אל ראבט, שהיא עיר הבירה של הממלכה. ארוחת ערב ולינה בראבט.

יום 4 ראבט – מֶכְּנֶס – פס

במתחם הארמון ברבאט יחל סיורנו בעיר. במתחם הזה יושב הפרלמנט, וזה גם מקום מושבו ומגוריו של מלך מרוקו. גנים פרושים סביב, ובהם גדלים גם צמחים שאפייניים לאזור. נפנה אחר כך אל המאוזוליאום של המלך מוחמד החמישי, ושל אביו, חסן השני. במאה ה-12 בנו כאן מגדל גדול שעדיין לא הסתיימו עבודות הבנייה שלו. נבקר בקסבת אודיה, שם יתגלה לעינינו יפי האדריכלות והבנייה. הגן האנדלוסי גם הוא שכיית חמדה בעיר. מרבאט ניסע אל מֶכְּנֶס. מֶכְּנֶס הייתה פעם עיר בירה, בימי הסולטאן מולאי איסמעיל, שהיה הראשון בשושלת העלווית. נגיע אל המוזוליאום, נטייל בין אסמי התבואה ואורוות הסוסים הענקיים.ודאי שנגיע לשוק , שמו הוא שוק אל הדים, אשר מול באב מנצור. באב מנצור הוא היפה בשערים של מרוקו. במֶכְּנֶס נראה את האמנים והאומנים במלאכותיהם: צורפים, רוקעים בכסף ובזהב. נבקר בתלמוד תורה של מֶכְּנֶס, שהוא בית הספר היהודי לבנים. אל מֶכְּנֶס הגיעו ראשוני היהודים ממגורשי ספרד באמצע המאה ה-15. ממקנס ניסע אל פֶס. ארוחת ערב ולינה בפס.

יום 5 פס

מבחינה תרבותית ודתית גם יחד שומרת פס על הבכורה שלה בין ערי מרוקו. היא נבנתה במאה השמינית, והיא העתיקה בערי הממלכה. בעיר הרבה מסגדים ומַדרסות, מהם עתיקים. נסייר בה ונראה את הארמונות, נשוטט בסמטאות ונגיע לשווקים הפתוחים שבהם נאסף קהל גדול. שם יוצרים בעלי המלאכה השונים את יצירותיהם. בשוק הבורסקאים מעבדים בעלי המלאכה את העורות, ומכינים מהם אביזרי לבוש והנעלה. נראה מקרוב את האריגים הססגוניים בשוק הבדים, את הרוקמים על הגלביות והקַפְטָנִים (גלימות פתוחות מלפנים). שוק הנחושת מאכלס את האמנים והאומנים רוקעי הנחושת. לא נדלג על המלאח, הוא הרובע היהודי, אשר חייתה בו קהילה יהודית מפוארת דורות רבים, מאז ימי הרמב"ם ורבי יצחק אלפסי (הרי"ף). נגיע לסיור בבית הקברות היהודי שקיים כאן מאות שנים. לסיפור על תולדותיה של סוליקה נאזין במהלך הסיור בבית הקברות היהודי. אחר כך נבקר בבית הכנסת העתיק בעיר. ארוחת ערב ולינה בפס.

יום 6 איפרןמידלטארפוד

מההר אל המדבר! ניסע אל איפראן 1650) מ' מעל פני הים) אשר באטלס התיכון. זו עיר נופש שנבנתה על ידי הצרפתים, שליטי מרוקו בעבר, בדמות של עיר בהרי האלפים באירופה. האדריכלות כאן היא מערבית לגמרי: הבתים הפרטיים, הרחובות הנאים. לעומת זאת, נסייר גם בעיירה אשר יושביה גרים במערות, והנשים שבה רוקמות גלביות וקפטנים. אחר כך נגיע אל שמורת הארזים הגדולה ביותר במדינה, ובה גדלים גם אלונים. לרגלי האטלס הגבוה נטייל בעיירה מידלט. באזורים האלה מתגוררים התושבים בקסבות שבנו מלְבֵנים עשויות בוץ. בדרכנו נעבור ליד נאות מדבר, שבהן דקלים לרוב. אחר כך נרכב  על דבשות גמלים בדיונות של מרזוגה, משם נצפה בשקיעה במדבר סהרה. ארוחת ערב מאוחרת ולינה במלון באזור ארפוד.

 יום 7ריסאני – קניון טוּדְרָה – מדבר סהרה

נסיעה דרומה אל ריסאני, עיירה שבה קסבות, ונסייר באחת מהן. ממנה ניסע עוד דרומה למדבר. שבט ה"גנואה", שנמנה על הצאצאים של עבדים שהובאו לכאן מעומק אפריקה השחורה – חי כאן. המוזיקה האופיינית להם נודעה כחוויה מיוחדת ומושכת. ניסע משם אל קניון הטוּדְרָה. הקניון הוא גושים של אבן גיר צבעונית בתוך השטח המישורי הענקי של הסהרה. גושי האבן והחול נוצרו על ידי תהליכי סחף וקימוט. המראה מרהיב עין! הקניון נמצא בין הקירות הזקופים של רכסים וצוקי גרניט, שצבעם אדום. מהמקום היפה הזה נמשיך לנסוע עד טנגיר. ארוחת ערב ולינה באזור טינגיר.

יום 8 דאדסווארזאזאת קסבת איית בן חדיומַרַכֶּש

אל קלעה אל מגונה, בדרך הנקראת "אלף הקסבות". בעיירה קלעה אל מגונה התפתח ייצור מי הוורדים. עוברים בנסיעה משם אל ווארזאזאת. עיירת נפש על ההר הצופה אל המדבר, וממנה נביט אל הקסבה הגדולה. אחר כך ניסע לאיית בן חדו. באתר הזה הושקעו אמצעים רבים לשחזור ולשימור המקום. נלך בסמטאות הציוריות ונעמוד מקרוב מאוד על החיים של התושבים בקסבה. בדרך שניסע בה אל מעֲבר ההרים באטלס הגבוה, נעבור על פני נופים מרתקים. שמו של מעבר ההרים הוא טיזין טיצ'קה, וגובהו  2,260 מטר! ממנו ניסע אל מַרַכֶּש הבירה, פנינת הדרום, אשר עדיין לא ראינו את כל שכיותיה. ארוחת ערב ולינה במַרַכֶּש.

יום 9 מַרַכֶּש

עיר הבירה שלה גנים ציבוריים מטופחים, שדרות יפות, מלונות, בניינים מפוארים. לעיר שני חלקים: החלק שנקרא "מֶדינה" הוא הקדום יותר, שבנייתו החלה במאה ה-11. החלק החדש של העיר נקרא "גליז". בשני החלקים של הבירה יש משום ביטוי תמציתי להיסטוריה של מרוקו כולה. במְלאח, הרובע היהודי שהוא שכונה צפופה של רחובות צרים, נראה בתים בעלי חצרות פנימיות, בתי כנסת שקמו כאן במהלך מאות השנים שבהן חיו כאן יהודים. נבקר גם ליד מסגד הכותובייה. הקים אותו באמצע המאה ה-12 עבד אל-מואמין. במַרַכֶּש גנים יפים, גני  מז'וראל הנודעים. איב סן לורן הוא האחראי להם… ארוחת ערב ולינה במַרַכֶּש.

יום 10 מַרַכֶּשעמק האוריקה

נצא בנסיעה אל עמק האוריקה. נעבור בכפרים שבהם נראה כאילו עמד השעון ממהלכו. נפגוש מקומיים המדברים בשפה השלוחית. הכפרים בנויים על מדרונות תלולים, כאילו נשתלו ונתלו שם. נעבור במקומות הנקראים ארץ הבֶּרבֶּרים. נשוב למַרַכֶּש ונוסיף לטייל ולסייר בה. ארוחת ערב ולינה במַרַכֶּש.

יום 11 מַרֶכֶּש ת"א

נטייל בעיר בהתאם לזמן הטיסה, אם יתאפשר הדבר. ניסע לשדה התעופה, לטיסה לארץ דרך יעד באירופה.

(*) ייתכנו שינויים בסדר הביקורים

מחיר ותנאים כללים

המחיר לאדם בחדר זוגי: $1995

תוספת לחדר יחיד: $450

מינימום משתתפות בקבוצה:  20 מטיילים

הטיול כולל

 • לינה : מלונות ברמת תיירות טובה
 • כלכלה : על בסיס חצי פנסיון
 • תחבורה : אוטובוס ממוזג וחדיש צמוד לכל ימי הטיול.
 • הדרכה: צוות בריזה ומדריכים מקומיים לפי הצורך
 • כניסות לאתרים : תשלום לכל הכניסות עפ"י המסלול המפורט
 • אשרת כניסה: ויזה קבוצתית בהגעה למדינה.
 • תשר : לנותני השירותים בחו"ל בלבד.

הטיול אינו כולל

 • כל פרט שאינו מצוין בסעיף " המחיר כולל"
 • הוצאת דרכון או חידושו
 • ארוחות שאינן כלולות
 • הוצאות בעלות אופי אישי
 • ביטוח נסיעות ומטען

נא לוודא שהדרכון  בתוקף לחצי שנה לפחות מיום הכניסה למרוקו.

תנאי ביטול 

 • 61-90 יום לפני היציאה לטיול – 300 דולר
 • 45-60 יום לפני היציאה לטיול – 500 דולר
 • 31-44 יום לפני היציאה לטיול – 700 דולר
 • 14-30 יום לפני יציאה לטיול – 1400 דולר
 • 7-13 ימים לפני היציאה לטיול – 2200 דולר
 • פחות מ- 7 ימים לפני היציאה לטיול – דמי ביטול מלאים

 

* מניין הימים לפי ימי העבודה בארץ ימים א-ה' (לא כולל ימי שישי ושבת, ערבי חג וימי חג)

הבהרות לגבי ביטולים
דמי הביטול יקוזזו מהתשלום שבוצע בפועל . כל החזר כספי המגיע למטייל בגין ביטול לא כולל הוצאות שכבר נעשו בגין הטיול (כגון ויזה ותשלומים לא חוזרים אחרים. ההחזר יעשה בערכי המט"ח  ביום ההחזר, תוך 30 יום ממועד הביטול).
ביטול ייחשב ל"הודעה" בכתב בלבד (לרבות מייל או פקסימיליה) שתימסר במשרדי החברה ומועד הביטול ייחשב יום מסירת ההודעה.

** ביטול ייעשה ויכנס לתוקף אך ורק לאחר שליחת פקס עבור בריזה, למספר  03-5440055 
או מייל
: info@breeza.co.il המאשר את ביטול הטיול .
מחובת הלקוח לבדוק האם התקבל הפקס או האי מייל לביטול !!

ביטוח ביטול נסיעה טלפון אחד יכול לחסוך לך המון כסף !!!

אין היום שום ביטוח המכסה ביטול נסיעה חוץ מביטוח בריאות לנוסעים לחו"ל. מומלץ לרכוש ביטוח נוסעים לחו"ל ברגע שמחליטים לנסוע לטיול ולא לחכות עד "רגע לפני". דרכנו אפשר לסדר ביטוח בריאות התקף מ-60 יום לפני תאריך היציאה לטיול. הביטוח מכסה גם מקרה רפואי של בן משפחה מדרגה ראשונה. התשלום בכל מקרה מחושב על פי מספר ימי הטיול בפועל ללא קשר ליום הזמנת הביטוח מחברת הביטוח.

לתשומת לבך: מידע זה הוא לידיעה בלבד ואיננו בא במקום המידע המלא המפורט בפוליסת הביטוח.

כמו כן יש לזכור שבריזה אינה סוכנות ביטוח ובכל מקרה המגיע לכדי תביעה יש לפנות ישירות אל חברת הביטוח לפי מספר הטלפון המופיע בפוליסה שבידיכם.

אל תדחה אפילו ביום !!! עם ההרשמה רכוש לך ביטוח בריאות לחו"ל !!! אחרת אתה חשוף לדמי ביטול ללא הגנה !!! ביטוח כזה אפשר לעשות גם במשרדנו.

רישום, תאריך גביה , דמי קדימה ואפשרויות תשלום

ההרשמה מתבצעת באמצעות טופס רישום המצורף לכל טיול. את טופס הרישום יש לשלוח למרכז ההזמנות בפקס או בדוא"ל (מהאתר) ולוודא טלפונית שאכן הגיע. אין לראות במשלוח הטופס אישור להרשמה ללא אישור קבלתו בטלפון.

עם קליטת טופס הרישום תיגבה מקדמה על סך 300 דולר המהווה חלק ממחיר הטיול הסופי.

יתרת התשלום תיגבה עד 45 יום לפני היציאה לטיול (ללא הודעה מוקדמת).

(תנאי הביטול למעלה הם ההסכם בין המטיילים לחברה, ללא קשר לגובה המקדמה המשולמת עם קבלת טופס הרישום).

אופן ותנאי תשלום בטיולי בריזה

התשלום יתבצע באמצעות טופס הרישום , בו יצוין אופן התשלום המבוקש, מבין האפשרויות הבאות:

 • באמצעות כרטיס אשראי: עד 3 תשלומים שווים ללא ריבית.  יש לציין את מס' הכרטיס לחיוב לרבות 3 הספרות שבגב הכרטיס .
 • בתשלום מזומן שקלי, מזומן מט"חי או בהעברה בנקאית בתשלום אחד. במקרים אלה יש לציין לביטחון בלבד את פרטי כרטיס האשראי על טופס הרישום – לרבות 3 הספרות בגב הכרטיס.

הערה: אם לא יצוין על טופס הרישום אופן התשלום המבוקש, יחוייב כרטיס האשראי ב-3 תשלומים שווים ללא ריבית.

מועד התשלום וכרטוס קבוצתי / עליות מחירים ברגע האחרון

כרטוס הקבוצה נעשה לאחר סגירת ההרשמה לטיול ולא במועד שליחת טופס ההרשמה. הכרטוס הקבוצתי הוא תנאי לקבלת מחיר קבוצתי לטיסות. הכרטוס מתבצע לכל אנשי הקבוצה יחד במועד הגביה של דמי הטיול הנקבע על ידי החברה ועל פי צרכי הטיול. במועד התשלום יקבע שער השקל מול שערי מט"ח ואין לשנותו בדיעבד. מחיריהם הסופיים של היטלי הדלק ומסי הנמל מעודכנים במועד הכרטוס הקבוצתי. בריזה מחליטה מראש אם לציין במסלול הטיול את מחיר מסי הנמל והדלק (בטיסות סדירות) עליהם התבסס תמחור הטיול, או לא לציין זאת. במקרים בהם חלה התייקרות ובעקבותיה תוספת למחיר, מתחייבת בריזה לתת הסבר לכך.

מקומות ישיבה מוזמנים מראש ופיצול מהקבוצה

אין אפשרות לבחור מקומות ישיבה על המטוס במסגרת כירטוס קבוצתי, מראש. שלא כבכירטוס אינדיבידואלי, בו יכול הסוכן לבחור מקומות ישיבה במקרים רבים, בקבוצות לא ניתן. על המטיילים לדעת זאת ולהימנע בכך מאכזבות….

יש שני דברים שאפשר לעשות להמנע מפיצול זוגות בישיבה וכד':

1 –  להזמין באתר חברת התעופה הספציפית מקום ישיבה באינטרנט, אם יש אפשרות כזו בחברת

התעופה, בדרך כלל החל מ-24 שעות לפני הטיסה.

2 –  בזמן קבלת כרטיס העליה למטוס לוודא בדסק עצמו שקיבלתם כרטיסים צמודים בישיבה, לא לוותר !!

פיצול הקבוצה: ברוב המקרים, פיצול מטיסות הקבוצה כרוך בתוספת תשלום (divide).

הטבות נוסע מתמיד בחברות התעופה

אין ביכולתנו להבטיח מראש הטבות בכרטיסי טיסה קבוצתיים (נקודות נוסע מתמיד, בונוסים וכד') המוצעים על ידי חברות התעופה ליעדים שונים. באחריות המטייל לבדוק מראש אפשרות קבלת הטבות לגבי טיול ספציפי.

 

ציוות חדרים לטיול – חדר למטייל בודד

למטיילים המגיעים ללא בני/ בנות זוג ומבקשים לשהות בחדר זוגי עם מטייל נוסף ינתן פרק זמן סביר למציאת בן/ בת זוג על ידי החברה, אבל זכותו של מטייל לקבוע כתנאי את יציאתו לטיול במציאת  "פרטנר" לחדר הזוגי.

לחדר לבודד (סינגל) יש תמיד עלות נוספת וברוב בתי המלון החדר הזה גם קטן מחדר זוגי. אין לבריזה כל התחייבות לתת חדר למטייל בודד שיהיה זהה לחדר זוגי.

חיסונים

על חברתנו חל איסור לתת כל יעוץ או הנחיות בנושא זה. אנא פנה למשרד הבריאות כדי לקבוע תור ללשכת הבריאות המחוזיות באזור מגוריך: מס' הטלפון בכל רחבי הארץ – 5400*

אשרת כניסה למרוקו

למרוקו דרושה אשרת כניסה. אשרת הכניסה היא קבוצתית ועלות הטיפול בה כלולה במחיר הטיול.

עם ההרשמה יש לשלוח צילום דרכון ברור, כולל עמוד הארכת תוקף במידה ויש.

לתשומת לבכם

 • בריזה אינה אחראית לשינויים בלוח הטיסות ותעדכן את מסלול הטיול בהתאם ככל האפשר מראש.
 • למדריך הטיול שמורות הן הזכות והן החובה לערוך שינויים במסלול הטיול לפי הבנתו, ובלבד שהדבר ישרת את טובת הנוסעים ורווחתם.
 • הטיול מותנה במינימום משתתפים. במידה ותחליט חברתנו לבטל את הטיול בשל מיעוט נרשמים, יוחזר הכסף לנרשמים במלואו באופן בו הוא התקבל מלכתחילה.

 

    בברכת טיול נעים מצוות בריזה