טקסים, פולחנים, תרבות שבטית ונפלאות אקזוטיות באינדונזיה כולל האי קאלימאנטאן (בורנאו) והאי קומודו

אינדונזיה היא ללא  ספק מן המדינות המרתקות ביותר בגיוונן התרבותי, הדתי והאתני. מדובר בפסיפס אנושי עצום שממזג באופן מרתק בין פתיחות וסובלנות לבין שמירה קנאית על מסורות עתיקות. התרבות האינדונזית היא דוגמא ומופת לעושר הדמיון האנושי ולגיוונו חסר הגבולות. את ביטוייה השונים של תרבות זו ניתן לראות בכל פינה. למשל, עדות לפאר הממלכות העתיקות והמקדשים האדירים מכונני הארכיטקטורה ההינדואית והבודהיסטית בג'אווה, המיסטיקה בשיאה ומנהגי הפולחן שעולים על כל דמיון ססאלי, ואורחות החיים, המנהגים וטקסי הפולחן והקבורה, השונים מכל מקום אחר, בסולאווסי. במסענו נוכל להיווכח עד כמה נכון הביטוי מן המאה ה-14 "אחדות מתוך שינוי" (Unity of Diversity), המיוחס לארץ מדהימה זו.

כרגיל, אנו נוסעים לכל מקום בעונה המתאימה ביותר, וחודשים יולי אוגוסט נחשבים לתקופת שיא של טקסי הפולחן בבּאלי, האי המרתק במיוחד בין אלפי האיים בארכיפלג האינדונזי העצום.
בטיול זה נזכה לשילוב מיוחד של טבע, תרבות, דת, פולחן, היסטוריה וגיאולוגיה, והכל באזור טרופי ובאווירה אקזוטית מאירת פנים. בנוסף כללנו בטיול זה תוספת מיוחדת של ביקור באי קלימאנטאן בו נראה אם יתמזל מזלנו את קוף האורנגאוטן . כן גם את אי קומודו הצמודים לאי פלורס שם נראה את דרקון הקומודו אם יתמזל מזלנו.

טיול זה הוא שיתוף פעולה בין "טיולי מעוף הציפור" ואילן ציפורה עם בריזה – אמנות הטיול.

מסלול הטיול

מסלול הטיול

ימים 1-2 ת"א דנפסאר (באלי) טיסה דרך יעד ביניים

בשעות הצהריים נמריא מנתב"ג לאדיס אבבה ומשם לסינגפור וממנה נמשיך לדנפסאר.

ת"א אדיס : 19:50 15:35ET 419

אדיס סינגפור:  ET 638 -23:50-1450

מסינגפור נמשיך בטיסה לדנפסר באלי בחברה אחרת .21.7 לינה לינה בדנפסר.

יום 3 דנפסאר באלי (מקסאר) - Makasar - (באי סולאווסי)

את היום נקדיש לסיור באי באלי ואחה"צ נטוס למקסאר באי סולאווסי.

לינה מקסאר.

יום 4 סולאווסי

בשעות הבוקר נמשיך בנסיעה לכיוון אזור הטוראג'ה. הנסיעה תהיה בחלקה הראשון לאורך החוף ומשם נטפס לאזור ההררי. נסיעה זו תאפשר לנו לראות את הדרך להתרשם מהנוף. יעדנו הוא עמק השוכן בין ההרים הגבוהים של האי, בו חיים אנשי הטוראג'ה, בני אחת הקבוצות האתניות המעניינות והמסתוריות ביותר באינדונזיה. ייחודם הוא במנהגיהם ובטקסים מרתקים הקשורים בנוהגי לוויה, קבורה ופולחן המתים. לקראת ערב נגיע לאזור רנטפאו ,שם נלון. לינה אזור הטוראג'ה

(3 לילות) Toraja Heritage Hotel.

ימים 5-6 האי סולוואסי - אזור הטוראג'ה (Toraja)

את היומיים הבאים נקדיש לאזור זה שבסולוואסי. נטייל בכפרים ובאתרי הקבורה הרבים שבעמק. על מדרונות ההרים והגבעות בנויים בקבוצות בתי עץ ובמבוק, בתי מגורים המפתיעים בדימיונם לבתי שבט באטאק שבסומטרה הרחוקה. נתרשם מאתרי הקבורה המוזרים והמיוחדים לאנשי המקום. עם קצת מזל נוכל לחזות בטקסים הקשורים בפולחן הקבורה והמתים, או בהכנות לקראתם. לינה: באזור טוראג'ה.

ימים 7-8 אזור הטוראג'ה- מקסאר - האי ג'אווה (Java) - ג'וגג'קרטה (Jogjakarta או Yogyakarta)

בשעות הבוקר נטוס מאזור הטוראג'ה למקסאר ומשם בטיסת המשך  לג'וגג'קרטה, מרכז היסטורי ותרבותי חשוב ומיוחד מאין כמוהו. לעיר ולסביבתה נקדיש את הימים הבאים. ג'וגג'קרטה היא בירה של סולטנות עבר והיוותה את המוקד המרכזי באינדונזיה של בודהיזם והינדואיזם. נבקר בארמון הסולטן המפואר מהמאה ה-18 הניצב במרכז העיר, ונסייר בעיר ובשווקיה התוססים. במלחמת העצמאות של אינדונזיה התייצב הסולטן לצד הכוחות שמרדו בהולנדים, ועד היום, בעקבות מעשה זה, ג'וגג'אקרטה ומושליה זוכים למעמד מיוחד באינדונזיה. כן נבקר במקדש פּראמבּאנאן (Prambanan), מקדש הינדי ענק, גם הוא מהמאות 8-9, ואף הוא זכר לתקופת הפריחה של ממלכת ג'אווה המפוארות ושל ההשפעות הפרה-איסלמיות. זהו מקדש שיווה עתיר מגדלים מגולפים עם מאות מטרים של קירות המתארים בתגליפים את אפוס הראמאינה הגדול.

שני אתרי ענק אלה זכו להכרה כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו, ולא בכדי. נמשיך ונבקר, ככל שזמננו יספיק, בכפרי המחוז ובאתרים נוספים. באחד הערבים נחזה במופע ראמיאנה. לינה: ג'וגג'קרטה.

(2 לילות) מלון Royal Ambarukmo.

מקדש אולון דאנו
יום 9 ג'וגג'קרטה – ברובאדור – סמראנג (Semarang)

הבוקר נבקר באחד המקדשים הבודהיסטים הגדולים, המרשימים והעתיקים ביותר בעולם – בּורובּודור (Burubodor) אשר נבנה במהלך המאות 8-9 לסה"נ ומסמל את התפיסה הקוסמית הבודהיסטית. נסייר במרחבי המקדש בין פיסולי הקיר הנפלאים עם הדמויות המיתולוגיות ותיאור תולדות חייו של בודהה ותורת המוסר שלו. נמשיך ונבקר באזור הכפרי שבסביבה . בסיום הסיור ניסע צפונה לעיר סמראנג מהחשובות בערי האי ג'אווה מבחינה כלכלית. לינה סמראנג.

(1 לילה) מלון – Tentrem Hotel.

ימים 10-11 סמראנג – פנגקלאנבאן (Pangkalanbun) בקלימאנטאן

בשעות הבוקר נטוס לפנגקלאןבאן אשר בקלימאנטאן. האזור נמצע בלב יערות הגשם מהגדולים בעולם  , שם גם נמצא אחד המקומות הבודדים בעולם שניתן לאות את קופי האורנגאוטן ("איש היער") בשפה המקומית . פנגקלאןבאן נמצאת על גדות נהר ארוט , ואמרה מקומית גורסת " שמי שישתה ממי נהר זה לראשונה בוודאות יחזור לפנגקלאןבאן " מקום זה ישמש כבסיס לטיולנו בימים הבאים . את מרבית הסיורים נעשה בשייט בסירות עץ הנקראות קלוטוק. מרכז ביקורנו יהיה בשמורת טנגונג פוטינג  Tanjung Puting – שם נפגוש לראשונה את האורנגאוטן. נטייל גם רגלית ביערות הגשם . באחד הימים נבקר במחנה ליקי שנוסד ב 1971 כמקלט לאורנגאוטנים שחולצו מבתיהם של האנשים באזור. כיום זהו מרכז לשימור , מחקר והאכלה. לינה באזור.

(2 לילות) Rimba Lodge בימים אלה כלכלה מלאה.

יום 12 פנגקלאנבאן - סורבאיה (Surabaya)

בשעות הבוקר נשוט חזרה לפנגקלאןבאן משם נטוס לסורבאיה הנמצאת במזרח גאווה. לינה סורבייה.

( 2 לילות )  Majapahit Hotel.

נערות ומנחות באינדונזיה
שדה אורז
יום 13 סורבאיה (Surabaya) - הר ברומו

סוראביה יושבת במזרח ג'אווה. את היום נקדיש להר בּרומו (Bromo) וסביבתו ההררית והכפרית. ננוע בחלק מהיום בג'יפים וגם נהלך רגלית, לרבות עליה אל לוע ברומו, אליו נגיע לעת שקיעה. אם מזג האויר יהיה טוב, התצפיות מההר יהיו עוצרות נשימה. הכפריים על מדרונות הברומו העטופים בערוצי טוף ובזלת, מושפעים בלי ספק מהסובב אותם ועל כן אולי נשארו דבקים  בדת ההינדית העתיקה ועובדים את הר ברומו המפיק קיטור תמיד. נחזור לסוראביה.  לינה: סורבאיה.

יום 14 סורבאיה - לבואן באג'ו (Labuan Bajo)

בשעות הבוקר נטוס לקצה המערבי של האי פלורס ללבואן באג'ו עיירת דייגים. נטייל בדרך בכפרים שונים נפגוש את צורת החיים האופיינית לאי . העיירה תשמש עבורנו נקודת מוצא לביקור באי קומודו. נטייל בסביבת העיר . לינה לבואן באג'ו.

(2 לילות) מלון – Bintag.

יום 15 האי קומודו (Komodo)

נצא בשייט לעבר האי קומודו . באי זה ובאיים הקטנים שלידו , חיות לטאות ענק הנקראות דרקוני קומודו. זוהי לטאה הגדולה בעולם . אורכה יכול להגיע ל-3 מטרים ומשקלה ל-200 ק"ג. האי כולו הוא פארק לאומי  נטיל בשמורה נצפה בלטאות , עם סיום הסיור נחזור בשייט ללבואן באג'ו. לינה לבואן באג'ו.

ימים 16-17 לבואן באג'ו - באלי (Bali)

בשעות הבוקר נטוס לבאלי לחלקו האחרון של הטיול. בשעות אחה"צ  ננחת בדנפסאר בירת באלי. נמשיך בנסיעה לצפון האי ללובינה. דרך אגם בארטאן .שם נבקר במקדש החשוב אולו דאנו, נבקר בכפרים בסביבה . לקראת ערב נגיע ללובינה. למחרת נצא לשייט זריחה לצפות בדופינים הנמצאים באזור בתקווה שהבוקר יזמן אותם. נהנה מחוף הים ונטייל בסביבה. לינה בלובינה.

(2 לילות) Puri BAgus Lovina.

ימים 18-21 באלי (Bali)

האי בּאלי שקצרו המלים מלתארו. מדובר באי המפורסם ביותר בתוך הארכיפלג עצום הממדים של אינדונזיה. האי לא עבר איסלמיזציה, ונותר על עושרו ההינדואי בעל הגוון הבאלינזי הצבעוני והמיוחד בכל תחומי החיים. השילוב הייחודי בין התרבות, הפולחן והפולקלור לבין חופי הזהב, האגמים, היערות, הרי הגעש, הנחלים, המצוקים, טרסות האורז, מטעי הציפורן, הקינמון והקוקוס הוא כנראה סוד קסמו של האי שמכונה גם "מתת האלים". – תכניתנו תהיה רק שלד, וללא ספק יחולו בה שינויים בהתאם לאירועים, לטקסים הדתיים, למופעים ולמפגשים שיתקיימו בשטח, שהרי יש "רק" אלפי מקדשים בבאלי, מקדש לכבוד כל נושא: לים, ליערות, לאגמים, לצוקים, למעיינות, לטרסות האורז, למתים, לכפרים, לבעלי חיים, למדיטציה, כשבכל אחד ממקומות אלה, ומחוץ להם, עשוי להתרחש אירוע מענין בו נרצה לחזות. אז מה בשלד התכנית? בעיירה אוּבּוּד המשמשת מרכז לאמנויות רבות ומגוונות נפקוד כמה מהמעולות שבהן. נבקר את טרסות האורז הציוריות במדרונות הרי הגעש של מרכז באלי, נסייר במקדשי היער, הים, האגם ועוד. נשוטט בסביבה חקלאית ובנוף ציורי. נבקר בהיכל הצדק העתיק המעוטר בציורים מרהיבים ובאגם בּאטוּר ) Batur ( השוכן בלוע הר געש. נטייל במכוניות באגי, נהנה ממעיינות וממפלים מרהיבים,. נבקר בארמון המים, בכפר אומנים, במוזיאון מיוחד, בשוק התבלינים והפירות ) Bedugul (, במקדש האגם היפהפה אולודני ובעוד אתרים נבחרים ככל שהזמן יאפשר .לא נוותר על שייט דולפינים בעת זריחה, לינה אובוד.

(3 לילות) VISESA.

ב- 9.11 בערב נטוס לסינגפור ומשם נמשך לת"א

יום 22 סינגפור תל – אביב

אבל לכל הסיפור יש גם סוף..בוקר חופשי נבלה חצי יום חופשי ….ארוחת צהריים.
ניסע לשדה התעופה. ונטוס לתל אביב דרך הונג קונג  הגעה ב 11.8 יום שני בבוקר.

10.8  סינגפור אדיס: 05:50 02:00ET 639

10.8  אדיס ת"א:  10:25-1435ET 418

תאריכי יציאה ומחירים
תאריך יציאה תאריך חזרה מחיר לאדם בחדר זוגי תוספת ליחיד בחדר מדריך הערות
20/07/2024 10/08/2024 $9,595 $1,395 אילן ציפורה
תנאים כלליים
פרטי טיסות:

הלוך:

ת"א אדיס : 19:50 15:35  ET 419

אדיס סינגפור:  ET 638 -23:50-1450

חזור:

10.8  סינגפור אדיס: 05:50 02:00ET 639

10.8  אדיס ת"א: 10:25-1435ET 418

המחיר כולל
 • טיסות בינ"ל במסלול: ת"א – הונג קונג – דנפסאר // – דנפסאר – הונג קונג – ת"א בחב' קתאי פסיפיק.
 • 7 טיסות פנים כמפורט בטיול.
 • מסי נמל, דלק, ובטחון (נכון להיום וכפוף לשינויים).
 • 19 לילות בבתי-מלון כמפורט במסלול, או דומים.. ברמתם
 • כלכלה: חצי פנסיון (בוקר וארוחה נוספת).אלא אם צויין אחרת
 • אוטובוס תיירים ממוזג ונוח.
 • סיורים וכניסות לאתרים כמפורט בתכנית.
 • 55 $ כניסה לשמורת קומודו
 • מופעים במהלך הטיול באינדונזיה: רמאיאנה בג'אווה, בארונג רנגדה וקצ'אק בבאלי.
 • מדריך ישראלי – אילן צפורה
 • מדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
 • טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
 • ויזה לאינדונזיה בסך 150$ לבעלי דרכון ישראלי (ראה הערה בהמשך)
המחיר אינו כולל:
 • ארוחות שאינן כלולות, ושתייה בארוחות.
 • מסי נמל, במידה ויהיו, בטיסות הפנים (משולמים במקום): 40,000 רופי (כ-5 $ לטיסה לפי שער החליפין של היום).
 • מס נמל, במידה ויהיו, ביציאה מאינדונזיה: 150,000 רופי לאדם (כ-17 $ לפי שער החליפין של היום.
 • חריגה ממועד הטיסה הבינלאומית הקבוצתית.
 • ביטוח רפואי ומטען.
 • כל מה שאינו מופיע בסעיף "המחיר כולל".
הערות חשובות:
 1. אשרת כניסה לאינדונזיה: עלות אשרת הכניסה לאינדונזיה לבעלי דרכון ישראלי עומדת על 150$. לאחר שהוצאה אשרה, אין בגינה החזר. לבעלי דרכון זר: לחלק מהמדינות יש הסכם עם אינדונזיה לפיו משלמים רק כ 35 $ בכניסה למדינה בעת ההרשמה, נבחן כל מקרה לגופו. התשלום עבור הויזה לבעלי דרכון זר, יקוזז מעלות הטיול.
 2. תהליך הוצאת הויזה אורך כחודש וחצי. לשם הנפקת הויזה נזדקק לסריקה של העמוד הראשון בדרכון, וכן תמונת פספורט עדכנית סרוקה.
 3. מטעמי זהירות, חשוב לציין כי למרות שיש לנו נסיון טוב, איננו יכולים להבטיח מראש את קבלת אשרות הכניסה. אם לא נקבל ויזה בכניסה בדנספאר לא יהיה החזר בגין הטיסות ו/או עלויות שהוצאו
 4. יתכנו שינויים בתכנית, בביצוע ובסדר, בהתאם לנסיבות ולשיקולי המדריך.
 5. מועד הטיול: כיוון שהטיול מתוכנן לקיץ. עונת השיא באינדונזיה, ובבאלי בפרט, ויש ביקוש גדול לטיסות, ומכיוון שתהליך הוצאת הויזות לאינדונזיה אורך זמן, יש להירשם לטיול בהקדם עד 29.5.2024
 6. טיסות ומסי נמל – מחיר הטיול מבוסס על מחירים הטיסות הידועים נכון ליום פרסומו.
  שינוי במחירים יעדכן את מחיר הטיול בהתאם.
 7.  הרשמה, דמי רישום ותשלומים: עם ההרשמה ייגבו דמי קדימה בסך 450 $ למטייל.(בשלושה תשלומים החל מאפריל 2024). ניתן לשלם בעברה בנקאית בלבד. תשלום בשקלים יחושב לפי שער העברות והמחאות גבוה ביום התשלום.
 8. דמי ביטול – שירותי קרקע
 • עד 21.5.2024 – אין דמי ביטול – למעט 100 $
 •  מ-22.5 עד 16.6 – כ- 475 $
 •  מ-17.6 עד 31.6 – כ- 795 $
 •  1.7- דמי ביטול מלאים

     9. דמי ביטול – טיסות: על פי גובה החיוב של חברת התעופה

לתשומת לבכם, דמי הביטול המופיעים למעלה הינם דמי הביטול הרשמיים של בתי המלון. יחד עם זאת, אנו נבחן כל מקרה לגופו ונעשה מצדנו מאמץ למזער את "הנזק" ככל שניתן. 

הסבר על תנאי ביטול

תנאי הביטול נגזרים מתנאי הביטול של הספקים בחו"ל
ונותני שירותי הקרקע והתעופה (בתי מלון, תחבורה, כניסות, טיסות, ארוחות)
במקרה של ביטול הטיול ביוזמת הנוסע, מכל סיבה שהיא, יחולו דמי לפי הפירוט למעלה לפי הפירוט למעלה.

ביטול בגין כח עליון

בריזה וטיולי " מעוף הציפור"  ואילן ציפורה אינם אחראים לביטולים בגין רעש אדמה, מלחמה, מזג אויר, שביתות , מגיפות וכל גורם שאין לחברה שליטה עליו.
לשם כך יש ביטוח נוסעים מורחב המכסה כמעט כל סיטואציה.
עסקת מכר מרחוק: אין דין הביטולים בטיול זה  כדין "עסקת מכר מרחוק" המקנה למבוגרים מעל גיל 65 אפשרות ביטול בתשלום סמלי גם ברגע האחרון.
שער הדולר :  נקבע ביום החיוב בפועל לפי שער העברות והמחאות גבוה .

ביטוח בריאות לנוסע לחו"ל הוא גם ביטוח ביטול נסיעה מטעמי בריאות

מומלץ לרכוש ביטוח נוסעים לחו"ל ברגע שמחליטים לנסוע לטיול ולא לחכות עד "רגע לפני". אפשר לרכוש  ביטוח בריאות מכל סוכן ביטוח, התקף מיום רכישת הפוליסה (אפילו חצי שנה לפני היציאה) ועד יום לפני תאריך היציאה לטיול. הביטוח מכסה גם מקרה רפואי של בן משפחה מדרגה ראשונה. מחיר הביטוח מחושב בכל מקרה על פי מספר ימי הטיול בפועל ללא קשר ליום רכישת הביטוח מחברת הביטוח.
לתשומת לבך: מידע זה הוא לידיעה בלבד ואיננו בא במקום המידע המלא המפורט בפוליסת הביטוח. כמו כן יש לזכור שבריזה וכן " טיולי מעוף הציפור " אילן ציפורה  אינן סוכנויות ביטוח ובכל מקרה המגיע לכדי תביעה יש לפנות ישירות אל חברת הביטוח לפי מספר הטלפון  המופיע בפוליסה שבידיכם.
אל תדחה אפילו ביום !!! עם ההרשמה רכוש לך ביטוח בריאות לחו"ל !!!

מקומות ישיבה מוזמנים מראש ופיצול מהקבוצה

אפשרות לבחור מקומות ישיבה על המטוס תלויה בחברת התעופה וישנם מצבים שהיא כרוכה בתוספת תשלום.
פיצול מהקבוצה ברוב המקרים, מטיסות הקבוצה, כרוך בתוספת תשלום (divide).

ציוות חדרים לטיול וחדר למטייל בודד

למטיילים המגיעים ללא בני/ בנות זוג ומבקשים לשהות בחדר זוגי עם מטייל נוסף יינתן פרק זמן סביר למציאת בן/ בת זוג על ידי החברה, אבל זכותו של מטייל לקבוע כתנאי את יציאתו לטיול במציאת  "פרטנר" לחדר הזוגי. במידה ולא יימצא שותף/ פה תהיה תוספת מחיר כמצויין במסלול הטיול .
לחדר לבודד (סינגל ) יש תמיד עלות נוספת וברוב בתי המלון החדר הזה גם קטן מחדר זוגי. אין לבריזה ול"טיולי מעוף הציפור " אילן צפורה  כל התחייבות לתת חדר למטייל בודד שיהיה זהה לחדר זוגי.

חיסונים

על חברתנו חל איסור לתת כל יעוץ או הנחיות בנושא זה. אנא פנה ללשכות הבריאות המחוזיות באזור מגוריך: טלפון כלל ארצי:  *5400 וכן, לנרשמים יישלחו  התנאים הרלבנטיים והדרישות לגבי חיסונים ובדיקות קורונה לטיול זה בימים הקרובים.

לתשומת לבכם

" טיולי מעוף הציפור " אילן צפורה  ובריזה, אינם אחראים לשינויים בלוח הטיסות ונעדכן את מסלול הטיול בהתאם ככל האפשר מראש.
למדריך הטיול שמורות הן הזכות והן החובה לערוך שינויים במסלול הטיול לפי הבנתו, ובלבד שהדבר ישרת את טובת הנוסעים ורווחתם.
הטיול מותנה במינימום משתתפים. במידה ותחליט חברתנו לבטל את הטיול בשל מיעוט נרשמים, יוחזר הכסף לנרשמים במלואו באופן בו הוא התקבל מלכתחילה. 

בברכה, צוות בריזה ואילן צפורה.